Sukces kosztuje więcej niż myślisz. Przyjmuje się, że aż trzy czwarte każdej zarobionej kwoty zjadają koszty. W przypadku fotografa są to koszty marketingowe i koszty szkoleniowe, inwestycje w sprzęt, podatki oraz szeroko rozumiane prowadzenie działalności gospodarczej. Pamiętaj, że jako freelancer pozbawiony stałych dochodów dążysz do minimalizacji kosztów stałych. Jeśli to tylko możliwe, należy zrezygnować ze stałego czynszu wynajmu lokalu (jeśli nie masz własnego pomieszczenia na studio, to wynajmuj studio na godziny na czas sesji), pensji pracowników (umowy o dzieło) oraz kredytu / leasingu na sprzęt (kupuj tylko taki sprzęt, na jaki Cię stać za pieniądze, które już posiadasz).
Stałe koszty w działalności fotograficznej:
1. ZUS – pierwsze dwa lata z preferencyjną stawką szybko zlecą, więc od razu przygotuj się na koszt około 1435 zł miesięcznie.
2. Podatki (dochodowy, VAT) – zbieraj jak najwięcej faktur kosztowych, w działalności fotograficznej kosztów nie brakuje, więc raczej nie ma problemu, żeby zebrać koszty, które zrównoważą należny do zapłacenia podatek.
3. Biuro rachunkowe
4. Telefon komórkowy i Internet
5. Abonament za Adobe Photoshop i Lightroom oraz inne miesięczne abonamenty za programy i aplikacje potrzebne w pracy (Smugmug, Canva, YouCut).
6. Utrzymanie serwera i domen internetowych
7. Samochód firmowy – leasing, benzyna oraz koszty ubezpieczenia, przeglądów i napraw.
8. Ubezpieczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – moim zdaniem obowiązkowe jest OC, które jest zabezpieczeniem przed sytuacją taką jak na przykład kiedy w środku zimy klient poślizgnie się przed wejściem do studia i złamie nogę. Ponadto należy też poważnie rozważyć ubezpieczenie sprzętu fotograficznego.
9. Inwestycje w sprzęt i amortyzacja sprzętu – sprzęt fotograficzny, studyjny, komputer, laptop, monitor, smartphone to narzędzia pracy, które muszę być systematyczne wymieniane wraz z postępem technologicznym.
10. Czynsz za lokal / wynajem studia na godziny
11. Koszty marketingowe – reklama, promocja i PR oraz druk materiałów firmowych, a także usługi grafika projektującego wszystkie treści.
12. Warsztaty, szkolenia i kursy, bo ciągła nauka i podnoszenie kwalifikacji to podstawa w rozwoju działalności fotograficznej.
13. Koszty związane z dużymi projektami, na przykład praca nad nową wystawą, nad wydaniem książek, nad wprowadzeniem nowych usług takich jak warsztaty fotograficzne.
15. Poduszka finansowa i emerytura – należy ustawić sobie comiesięczne stałe przelewy na poduszkę finasową (musimy odłożyć równowartość 6 miesięcy) oraz na tzw. emeryturę. Jeżeli w naszym biznesie gorzej idzie, to przelewy powinny być mniejsze, ale nigdy nie należy z nich rezygnować.
Po kilkunastu latach prowadzenia studia, mogę śmiało powiedzieć, że najwięcej kosztuje ROZWÓJ, czyli rozwijanie działalności fotograficznej – koszty szkoleń i warsztatów oraz koszty marketingowe docierania do klienta. Więcej na ten temat przeczytasz w mojej książce OD FOTOGRAFKI RODZINNEJ DO FOTOGRAFKI GWIAZD:
https://katpiwecka.com/product/od-fotografki-rodzinnej-do-fotografki-gwiazd-sekret-mojego-sukcesu/